Centralna Azija, jedinstvena je kontinentalna oblast između Kaspijskog jezera na zapadu i Kine na istoku, za koju se vezuju čuveni Put svile i fascinantni “krov sveta”, Pamir. Tokom vekova, ovo područje bilo je svedok uspona i padova carstava, važan centar religije i mešanja različitih etničkih grupa i kultura. Ovde su, u vreme najveće procvati, živeli narodi pretežno persijskog porekla, a zatim su na ova područja, sa istoka stigli i nomadski, turski narodi. Centralnom Azijom vladali su Mongoli na čelu s Tamerlanom (Amir Timur), a davno pre njih, u IV veku pre nove ere, duž sliva reka Sir Darje i Amu Darje (drevni Oks), u osvajačke pohode išao je Aleksandar Veliki. Zemlje centralne Azije doprinele su nekim od najznačajnijih dostignuća u istoriji civilizacije iznedrili neke od najpoznatijih naučnika – matematičare, hemičare, astronome i lekare, pisce i pesnike, u vreme kada je u Evropi vladao “mračni srednji vek”. Zanimljivo je da je termin “Put svile” nastao tek krajem 19. veka, kada je ovaj naziv osmislio nemački geograf Rihthofen. Do tada, mreža trgovačkih puteva, kojim su začini, svila, barut i egzotični predmeti, ali i znanje, vekovima stizali iz Azije u Evropu, nije imao naziv, i nije bio samo jedan put. Tadžikistan je domovina Tadžika i pamirskih naroda, država gotovo sasvim prekrivena visokim planinama sa jednim od najvećih i najpoznatijih planinskih venaca na svetu. Nekada raskrsnica važnih puteva i mesto ukrštanja imperijalnih interesa, danas je to zemlja drevnih tradicija, zaboravljenih istorijskih tvrđava, neobičnih svetilišta sa tragovima izumrlih religija i surovih planinskih pejzaža. Na drugoj strani, Uzbekistan je država uzbečkog naroda, potpuno okružena kopnom i jedina na svetu, pored Lihtenštajna, koja je dvostruko zaklonjena od mora. Najnaseljenija je država centralne Azije, nadaleko poznata po izuzetnoj persijskoj, islamskoj arhitekturi. Očuvani stari gradovi Uzbekistana, sa impresivnim, srednjovekovnim medresama, mauzolejima i džamijama, smatraju se pravim muzejima na otvorenom i rado ih posećuju turisti
iz celog sveta. Nasuprot tome, susedni Turkmenistan, domovina naroda Turkmena, jedna je od najneobičnijih i najizolovanijih zemalja na svetu, koja se tek u novije vreme otvara za turizam (uz određene restrikcije). Sa vrlo striktnim i autokratskim političkim režimom i sa samo oko deset hiljada inostranih turista godišnje, ostaje jedna od najmanje posećenih zemalja na svetu. U zemlji nepregledne pustinje, sa bogatim rezervama zemnog gasa, skriva se burna istorija, bogato kulturno nasleđe i čuda prirode, u okviru tzv. Zlatnog trougla Turkmenistana.
Spektakularni spomenici antičke i srednjovekovne arhitekture Samarkanda, Hive i Buhare u Uzbekistanu, bajkovita Vahanska dolina i fascinantni planinski masivi prekriveni večnim snegom na granici Tadžikistana i Avganistana, pustinjski pejzaži druge najveće pustinje Centralne Azije i vatreni krater Turkmenistana, glavni gradovi nekadašnjih sovjetskih republika prepuni sovjetske arhitekture, zelenih parkova i važnih spomenika, velike azijske reke, tradicionalne jurte neumornih konjanika-nomada, specifične gastronomske tradicije, ručno vezeni ćilimi i živopisni bazari, samo su neke od stvari koje čekaju da ih otkrijemo, na našem velikom putovanju kroz Uzbekistan, Tadžikistan i Turkmenistan – Putem svile.
PLAN I PROGRAM PUTA: PUT SVILE
1.dan (26.08.): Beograd – Istanbul – Taškent
Sastanak grupe na aerodromu Nikola Tesla u dogovoreno vreme. Let za Istanbul u 15:50h, broj leta TK1080. Sletanje u Istanbul u 18:45h. Pauza između letova je 3h i 20 minuta. Nastavak leta za Taškent u 22:05h, broj leta TK364.
2.dan (27.08.): Taškent
Sletanje u Taškent u 04:40h. Transfer do smeštaja. Ulazak u sobe. Nakon doručka, slobodno vreme u Taškentu ili vam možemo ponuditi fakultativni obilazak starog i novog Taškenta uz degustaciju čuvenog uzbekistanskog pilava. Noćenje.
FAKULTATIVNI IZLET: STARI I NOVI TAŠKENT
U okviru ovog izleta, imaćemo priliku da se u pratnji lokalnog turističkog vodiča, najpre upoznamo sa najvažnijom orijentalnom pijacom u gradu, koja se zove Čorsu bazar. Tradicionalna pijaca smeštena u centru starog dela grada, unutar plave kupolaste građevine, zajedno sa okolnim prostorom nudi raznovrsne proizvode koje pazari lokalno stanovništvo, poput voća i povrća, začina, mesa, hleba, obuće, garderobe itd. Obilazak nastavljamo u kompleksu Hast-Imam, duhovnom srcu grada, izgrađenom blizu groba poštovanog imama, naučnika i pesnika, imama Hazratija. U okviru kompleksa nalazi se i biblioteka u kojoj se čuva sveta knjiga muslimana, koja važi za najstariji sačuvani Kuran na svetu (fotografisanje nije dozvoljeno). Napisan je na pergamentu od tanke životinjske kože, potiče iz 8. ili 9. veka, i vekovima se nalazi na teritoriji Uzbekistana. Iako predstavlja vredno nacionalno blago, mnogi veruju da je u pitanju kopija Kurana čije sastavljanje je 651. godine naručio treći halifa Osman, 19 godina nakon smrti proroka Muhameda, Osman je angažovao komitet da radi na pisanju standardne verzije teksta Kurana, kada je pet primeraka poslato u tadašnje glavne muslimanske gradove, i gde je jedan primerak završio u Iraku, odakle ga je veliki Tamerlan, nakon osvajanja, preneo u svoju prestonicu Samarkand. Nakon toga, odlazimo u jedan od najpopularnih plov centara, gde ćete moći da probate najbolji uzbekistanski plov (pilav), po kojem je Taškent poznat, i videti kako lokalno stanovništvo uživa u ovom centralno-azijskom specijalitetu. Ovde se plov priprema u ogromnim količinama i svi dolaze samo radi njega. Da li ćete probati svadbarski, čajhanski ili mešani plov, na vama je da odlučite. U okviru brojnih parkova u gradu, nalaze se i zanimljivi spomenici, a jedan od njih je i Spomenik Hrabrost, koji ćemo posetiti u nastavku dana. U pitanju je memorijalni spomenik žrtvama razarajućeg zemljotresa, koji je potresao Taškent 26. aprila 1966. godine, i oko 300.000 ljudi ostavio bez domova. Obilazak završavamo na Trgu Amira Timura u srcu grada, na kojem se nalazi 7 metara visoka statua ovog tatarsko-mongolskog osvajača. Spomenik je okružen fontanama, parkom i kafeterijama, gde se predveče skupljaju mladi. Tu je i čuveni Hotel Uzbekistan, iz sovjetskog perioda, kao i druge građevine nacionalnog značaja.
Izlet obuhvata: prevoz, ručak u plov centru (uzbekistanski pilav i salata), ulaznicu za kompleks Hast-Imam, usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš) i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Taškent
3.dan (28.08.): Taškent – Hudžand – Dušanbe
U jutarnjim satima, napuštamo smeštaj i krećemo za Tadžikistan. Ovaj dan rezervisan je za upoznavanje severnog Tadžikistana. Nakon prelaska granice, nastavljamo ka Hudžandu. Stižemo u mistični Tadžikistan, jedinu državu na ovom putovanju u kojoj živi narod persijskog porekla, koji govori jezikom iz grupe persijskih, blizak onom kojim se govori u Iranu. Hudžand (Khujand) je jedan od najstarijih gradova u regionu i drugi najveći grad Tadžikistana. Nalazi se na ulazu u plodnu dolinu Fergana, na obali Sir Darje, jedne od najdužih reka Centralne Azije, koja je u antičko vreme nosila naziv Jaksart (Jaxartes). Smatra se da je grad na obali reke, u 6. veku pre nove ere osnovao persijski car Kir Veliki, neposredno pred svoju smrt, u okviru pohoda protiv plemena Saka. Godine 329. pre nove ere, kada je Aleksandar Veliki osvojio ove prostore, blizu Kiropolisa (“grada Kira Velikog”), osnovao je utvrđenje kojem je dao naziv “Najdalja Aleksandrija” (Alexandria Ultima). Rimski pisac Kurtije (Curtius), zabeležio je da je Alexandria Ultima bila centar helenizma sve do 30. godine pre nove ere. Nekoliko poznatih pesnika i naučnika rođeni su u ovom gradu. U Srednjem veku, Hudžand je postao jedan od ključnih gradova na Putu svile. Za vreme SSSR-a, između 1936. i 1991, nosio je naziv Lenjinabad (“Lenjingrad” na tadžičkom), jer je, prema nekim tvrdnjama, bio omiljeni grad Lenjina. U Hudžandu ćemo imati organizovanu pešačku turu u pratnji lokalnog turističkog vodiča. Obići ćemo Trg šejka Muslihidina (Sheikh Muslihiddin), na kojem se nalazi Bazar ćetvrtkom – Panjshambe Bazaar (Бозори Панҷшанбе), jedan od najboljih bazara centralne Azije. Pored bazara, nalazi se restoran gde možemo probati tradicionalnu somsu (hleb sa mesom). Na trgu se nalazi i impresivni Mauzolej šejka Muslihidina (Sheikh Muslihiddin) iz 17. veka, i Saborna džamija (Masjid-i Jami). Zatim odlazimo do Tvrđave Hudžanda iz 3. veka pre nove ere, pored reke, iz vremena Aleksandra Velikog, čiji je jedan deo otvoren za posete, i gde se danas nalaze mauzolej i Istorijski muzej. Sledi slobodno vreme za ručak, a zatim nastavljamo kroz doline, klisure i prevoje planina Fan, ka Dušanbeu, glavnom gradu Tadžikistana. Po dolasku, smeštanje u hotel. Noćenje.
4.dan (29.08.): Dušanbe
Nakon doručka, krećemo u laganu šetnju i upoznavanje sa glavnim gradom Tadžikistana. Nekada selo na nadmorskoj visini od 800 metara, Dušanbe-bozor (u prevodu s tadžičkog: “Bazar ponedeljkom”), bilo je mesto gde se ponedeljkom održavala velika pijaca. Kada je nastao SSSR, 1920. godine lokalni emir Buhare koji je vladao ovim delom zemlje, prebegao je u susedni Avganistan. Godine 1924. Sovjeti su Dušanbe proglasili za glavni grad Tadžikistanske Republike u okviru Sovjetskog saveza, kada je naziv grada preimenovan u Staljinabad. Kada je 1991. godine Tadžikistan postao nezavisna država, Dušanbe je ostao njena prestonica. To je i danas najveći i najznačajniji grad u zemlji, sa oko milion stanovnika. Šetnju započinjemo u glavnoj ulici grada, AvenijiRudaki (nekada Lenjinova avenija), i razgledamo moderne građevine kojima Tadžici nastoje da pokažu snagu nacije i spremnost za budućnost: Parlament na Trgu Dousti (“Trg prijateljstva”, bivši Trg Lenjina) sa Nacionalnom bibliotekom, SpomenikIsmoiliju Somoniju sa zlatnim lukom visine 40 metara(osnivač Samanidskog carstva iz 9. veka, po kojem je novac Tadžikistana, somoni, dobio naziv), Park Rudaki (posvećen istoimenom, velikom persijskom pesniku, osnivaču klasične persijske književnosti i poezije, i modernog persijskog pisma), Operu Ajni, i Zid velikih tadžičkih pisaca (Rudaki, Ferdosi, Avicena, Saadi, Hafiz, Omar Hajam, Maksim Gorki, Sadridin Ajni). Nakon šetnje, slobodno poslepodne za individualne aktivnosti ili, za one koji žele da se detaljnije upoznaju sa istorijom ove drevne zemlje, možemo organizovati poludnevnifakultativniobilazak tvrđave Hisar i muzeja Dušanbea. U predvečerje, možete otići do modernog Trga nezavisnosti (Maydoni Istiqlol), otvorenog u septembru 2022. godine, sa građevinama koje simbolizuju tadžičku državnost, nezavisnost, staru civilizaciju i svest o istoriji drevnih predaka. Centralno mesto pripada Spomenikunezavisnosti, najvišem tornju u gradu, visine 121 metar. U večernjim časovima, možete se opustiti u nekom od restorana ili tradicionalnih čajhana, i probati tadžičke specijalitete. Noćenje.
FAKULTATIVNI IZLET: TVRĐAVA HISAR I MUZEJI DUŠANBEA
Najpre odlazimo do istorijske tvrđaveHisar, oko 30 km udaljene od grada, za koju se vezuju brojne lokalne legende, u kojima su glavni junaci mistični persijski kralj Afrosijab i njegov epski neprijatelj Rustam. Tvrđava je izgrađena radi zaštite lokalnog stanovništva i karavanske trgovine, tokom procvata drevnog Puta svile. Iako je prvobitna tvrđava mnogo starija, današnji ostaci potiču iz perioda između 16 i 19. veka, i predstavljaju neverovatan muzej na otvorenom površine 86 hektara. Tvrđava je dugo služila kao rezidencija guvernera emira Buhare i vojna baza za državne trupe. Dva veličanstvena cilindrična tornja oko glavne kapije, izgrađena su na zahtev emira Buhare i sačuvana su do danas, dok su se unutar utvrđenja nekada nalazili guvernerova palata, bazen sa velikom baštom, velika tržnica sa karavansarajem i dve znamenite medrese. Nakon obilaska Hisara, vraćamo se u Dušanbe i obilazimo Narodni muzej Tadžikistana, gde ćemo se upoznati sa bogatom kulturno-istorijskom baštinom Tadžikistana. Videćemo važne arheološke nalaze, tradicionalne zanate i zadivljujuća umetnička dela, koja odražavaju duh tadžičkog naroda. Izlet završavamo u Nacionalnom muzeju antkviteta, koji sadrži vredne predmete iz drevnog zemljoradničkog naselja Sarazma, mesta koje je deo svetske kulturne baštine. Najvredniji eksponat muzeja je tzv. Buda u Nirvani, glineni kip koji važi za jedan od najvećih spomenika budizma na svetu.
Izlet obuhvata:prevoz, sve ulaznice (Hisar, Narodni muzej i Muzej antikviteta), usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Dušanbe
U jutarnjim časovima napuštamo Dušanbe, i raspoređeni u terenska vozila, polazimo za Kalai Humb (Kalai Khumb ili Kalaikhum). Krećemo u pravu višednevnu avanturu, u istraživanje juga i istoka Tadžikistana. Budite spremni za duge vožnje na putevima različitog kvaliteta, i izazove s tim u vezi. Put nas vodi kroz tunele i prevoje (Čormagzak i Šar-šar), pre nego što stignemo u Kulob, jedan od većih gradova u zemlji, u regiji Hatlon (Khatlon), u južnom Tadžikistanu. U gradu se nalazi Mauzolej Mir Sajida Ali Hamadonija, u okviru parka sa viševekovnim stablima drveća, memorijalnim kompleksom i muzejem koji je posvećen poznatom pesniku, filozofu i misliocu iz 14. veka, i njegovoj porodici. U nastavku putovanja, napuštamo glavnu deonicu puta i idemo ka jedinstvenim planinskim formacijama u Čilduhtaronu (Childukhtaron), gde ćemo čuti legende o devojkama koje su pokušale da odbrane grad od Džingis kanove vojske. Velike stenovite siluete u obliku 40 hrabrih devojaka, visine preko 60 metara, izdižu se iznad Čilduhtaron doline („Doline četrdeset devojaka“) na jugu Tadžikistana. Nakon kratke šetnje i uživanja u prirodi, put nas dalje vodi kroz prevoj Šurobod. Putovaćemo duž obale reke Pandž (Panj), na samoj granici Tadžikistana i Avganistana, i imaćemo priliku da posmatramo avganistanska sela na drugoj strani reke. Pandž je jedna od dve reke, koje na putu ka zapadu postaju čuvena Amu Darja (antički Oks), i završavaju u Aralskom jezeru. Stižemo u Kalai Humb, u prevodu “tvrđava na obali reke Humb”, i idemo u smeštaj. Kalai Humb je pogranični gradić u oblasti Darvoz, na samoj granici sa Avganistanom, na mestu gde Pamirski put sreće reku Pandž. Sa Avganistanom je povezan Mostom tadžičko-avganskog prijateljstva. Grad je važna usputna stanica i mesto za odmor na dugom putu koji vodi iz Dušanbea ka Pamirskom putu i Horogu, i okružen je Pamirskim planinama. Noćenje.
6.dan (31.08.): Kalai Humb – Horog
U jutarnjim satima, napuštamo Kalai Humb. Vozimo se duž Pamirskog gorja, poznatog i kao “Krov sveta” (Bam-e-Duniya), na putu ka čuvenoj, bajkovitoj Vahanskoj dolini (WakhanCorridor) na granici s Avganistanom, u području gde se nalaze 3 od 5 vrhova visine preko 7000 metara u bivšim republikama SSSR-a: Vrh Ismaila Somonija (7495 m, nekadašnji vrh Staljina, i zatim Vrh Komunizma), Vrh Avicene (7134 m, pre toga Vrh Lenjina), i vrh Korženevskaja (7105 m). Stižemo u Horog (Khorog), centar regije Gornji Badahšan (Gorno-Badahshan), autonomnog dela istočnog Tadžikistana u planinama Pamira, na 2100 m nadmorske visine. Gornji Badahšan je autonomna oblast Tadžikistana, za koju je potrebna posebna dozvola za posetu. To je poseban deo zemlje, udaljen od velikih gradova, sa lošim putevima i često bez dovoljno dobrog signala mobilne telefonije i interneta. Iako čini 45% Tadžikistana, u njemu živi samo oko 3% stanovništva. Horog je najveće mesto u ovoj oblasti i baza je turistima koji istražuju Pamir i Vahansku dolinu. Subotom, u Horogu se organizuje avganistanskibazar, a u mestu se nalazi i spomenik prvom vozilu koje je 1933. godine prošlo Pamirskim putem. Noćenje.
7 – 8.dan (01.09 -03.09.): Horog
Slobodno vreme u Horogu ili vam možemo ponuditi trodnevnifakultativniizlet: Pamirski put i Vahanska dolina. 3 noćenja.
FAKULTATIVNI IZLET: PAMIRSKI PUT I VAHANSKA DOLINA
PROGRAM IZLETA: 1. dan – 01.09.
Napuštamo gradove Tadžikistana, i krećemo u pravu avanturu kroz sela na drevnom Putu svile uz granicu sa Avganistanom, duboko u unutrašnjosti istočnog Tadžikistana. Na “krovu sveta”, gde su putevi loši, a signala mobilne telefonije gotovo da nema, nalazi se Vahanska dolina, planinska regija koja pripada masivima Pamira i Hindu Kuša. Dužine oko 350 kilometara, povezuje Kinu s Avganistanom, i razdvaja Tadžikistan od Avganistana. Vekovima, ovuda je prolazio jedan krak trgovačke rute Puta svile, vojske koje su kretale u ratne pohode, a dolina je bila i mesto susretanja naroda i kultura. Širom doline, mogu se videti ostaci tvrđava i verskih objekata, koji svedoče o burnoj prošlosti regije, koja je oduvek bila linija razdvajanja istočne i zapadne Azije. Godine 1873,dogovorom između Britanske imperije i carske Rusije, stvoren je Vahanski koridor – tampon zona između dve imperije u dolini reka Pandž i Pamir. Današnja granica između Tadžikistana i Avganistana u Vahanskoj dolini, bila je i linija razgraničenja između Britanske imperije (Pakistan) i Sovjetskog saveza. Najbrojniji narod u dolini – na tadžikistanskoj, i na avganistanskoj strani reke Pandž, su Vahanci, koji govore vahanskim jezikom, i koje je povlačenje pomenutih državnih granica, razdvojilo. Vahanci su posebna, pamirska podgrupa naroda, persijskog porekla, i kao Iranci, praktikuju šiitsku verziju islama. U odnosu na susede, sunite, liberalnijih su pogleda u odnosu na upražnjavanje vere, odnos prema ženama i konzumaciju alkohola. Prvo selo Vahanske doline u koje ćemo stići terenskim vozilima je Iškašim (Ishkashim), ujedno i poslednje veće naselje duž doline kojom ćemo se voziti. S druge strane reke je avganistansko selo istog naziva, a između njih se ponekad održava avganistanska pijaca. Ovaj deo doline poznat je po rudnicima lapis lazulija (najveći rudnici na svetu), i dragog kamena lal (nalik rubinu). Nakon ručka, nastavljamo ka selu Namadgut, vozeći se lošim, krivudavim putevima koji prate tok reke Pandž, i posmatramo avganistanska sela preko puta reke, gde su kuće često od blata, a prevozno sredstvo su magarci i konji. U selu Namadgut, na vrhu brda, smeštena je jedna od brojnih tvrđava u dolini, Kah Kaha (Kah-Kakha), koja se izdiže iznad prirodne stenovite platforme i datira iz kušanske ere, iz 3. veka. S vrha tvrđave pruža se spektakularan pogled na reku Pandž i Avganistan. Nastavljamo ka Jamčunu (Yamchun), gde ćemo videti još impresivniju tvrđavu staru oko 2000 godina, odakle pogled puca na Vahansku dolinu i na vrhove Hindu Kuša u Avganistanu, večno prekrivene snegom. U blizini, nalaze se čuveni topliizvoriBibi Fatima, veoma popularno mesto u koje svraća lokalno stanovništvo. Veruje se da voda iz izvora leči gotovo sve, a posebno neplodnost kod žena. Večera. Noćenje u seoskom domaćinstvu, u višekrevetnim sobama sa zajedničkim kupatilom.
PROGRAM IZLETA: 2. dan – 02.09.
Nakon doručka, nastavljamo ka selu Jamg (Yamg), gde ćemo videti oko 700 godina star kameni kalendar i posetiti mali lokalni muzej. Upoznaćemo se sa izgledom tradicionalne pamirske kuće, kakva se ne može videti ni u jednom drugom delu Tadžikistana. Put svile nije bio samo skup trgovačkih ruta koje su služile za razmenu proizvoda između civilizacija, već je ovde i stanovništvo različitih religija ostavilo svoj verski i kulturni pečat. U Vrangu ćemo imati priliku da vidimo budističku stupu iz 4. ili 5. veka, čija prošlost je nepoznata. Stupa je podignuta na najvišoj tački u selu, s fascinantnim pogledom na dolinu, gde mogu da se vide i monaške isposnice, u pećinama. Dok budemo putovali Vahanskom dolinom, zaustavićemo se na nekoliko mesta, ispred lokalnih hramova koji predstavljaju spoj islama i drevnog zoroastrizma, s molitvom vatri i obožavanjem vrste ovce poznate kao pamirska, ili Marko Polo ovca. Napravićemo i pauzu radi ručka. Stižemo u Langar, jedno od najpoznatijih mesta u čitavoj dolini, i obilazimo drevne petroglife u stenama, iznad sela. Večera. Noćenje u seoskom domaćinstvu, u višekrevetnim sobama sa zajedničkim kupatilom.
PROGRAM IZLETA: 3. dan – 03.09.
Nakon doručka, napuštamo Vahansku dolinu i prelazimo na čuveni Pamirski put („Pamirski trakt“, Pamir Highway), koji prolazi kroz Pamirski planinski venac i povezuje više zemalja, u dužini od preko 1200 km. To je jedini stalni put koji prolazi kroz ovaj izuzetno zahtevan planinski teren, i glavna je saobraćajnica za snabdevanje autonomne oblasti Gornji Badahšan. Poznat je kao drugi najviši međunarodni put na svetu (preko 4000 metara nadmorske visine), i u upotrebi je milenijumima, jer je broj stalnih ruta kroz visoke planine Pamira vrlo ograničen. Nekada je bio deo drevnog trgovačkog Puta svile, a danas nosi neformalan naziv „Put heroina“. Budite spremni za neasfaltirane puteve lošeg kvaliteta, dok prolazimo kroz pretežno nenaseljenu oblast, i posmatramo pejzaže koje krase aridni, visoki planinski vrhovi prekriveni snegom, bez vegetacije, i polupustinjski pejzaži. Stižemo u selo Bulunkul koje važi za najhladnije u centralnoj Aziji. U selu od blatnih kuća, bez struje i samo sa povremenim internetom (koji zavisi od sunčeve energije), vreme kao da je stalo. Put nas vodi dalje do skrivenog, velikog jezeraJašikul (Yashikul, “Zeleno jezero”), nestvarne lepote, okruženog golim planinama sa snežno belim vrhovima. Nakon što napravimo nezaboravne fotografije pored jezera, Pamirskim putem nastavljamo ka Horogu. Vozimo se duž visokih prevoja na nadmorskoj visini od preko 4000 metara, i zatim se spuštamo niže, u rečne doline, dok se s obe strane puta izdižu veličanstveni snežni vrhovi po kojima je Pamir poznat. Uz usputnu pauzu za ručak, stižemo u Horog u večernjim satima.
Izlet obuhvata: prevoz terenskim vozilom, ulaznice za sve pomenute lokalitete, 7 obroka (3 ručka, 2 večere i 2 doručka), 2 noćenja u seoskim domaćinstvima u višekrevetnim sobama sa zajedničkim kupatilom, usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš) i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Horog
9.dan (04.09.): Horog – Dušanbe
Polazak u ranim jutarnjim časovima. Celodnevna vožnja uz reku Pandž kroz Darvoz i Katlon, sa usputnim pauzama radi odmora i ručka. U drugom delu dana, videćemo tvrđavu Hulbuk, nedavno obnovljeno utvrđenje iz Srednjeg veka, koje je nekada čuvalo zapadni ulaz na Pamirski put. Nakon duge vožnje, stižemo u Dušanbe u večernjim časovima. Noćenje.
10.dan (05.09.): Dušanbe – Samarkand
Odjavljujemo se iz smeštaja i napuštamo glavni grad Tadžikistana. Prolazimo kroz zanimljive pejzaže klisure Varzob i planine Fan, koje su deo velikog planinskog venca Pamir-Alaj, čiji se brojni vrhovi prekriveni snegom uzdižu do preko 5.000 metara nadmorske visine. Prelazimo prevoj Anzob i ulazimo u 5 kilometara dug tunel Istiklal, koji važi za jedan od najdužih u Centralnoj Aziji. Nakon toga, napuštamo glavni put koji povezuje Dušanbe i Hudžand, kako bismo stigli do izolovanog jezeraIskanderkul. Mnoge legende vezuju se za ovo jezero, a najpoznatije su one koje govore o Aleksandru Velikom, koji je ovuda prolazio tokom svojih osvajanja, zbog čega je jezero i nazvano po njemu (Aleksandra Velikog na istoku su zvali „Iskander“, ili “Iskender”, dok je „kul“ naziv za jezero). Visoko, planinsko kratersko jezero, koje se nalazi na 2.195 metara nadmorske visine, pleni svojom lepotom. Nakon odmora i uživanja pokraj jezera, sledi nastavak puta ka Samarkandu. Nastavljamo dolinom reke Zarafšan i stižemo u Pandžakent, poslednji grad pre izlaska iz Tadžikistana, koji je nekada bio važan grad drevne Sogdijane. Nakon graničnih formalnosti, nastavljamo vožnju do jednog od najčuvenijih gradova centralne Azije, Samarkanda, čija istorija je stara preko 2500 godina. Po dolasku, sledi kratak odmor, a zatim krećemo u lagano istraživanje grada. Na svakom koraku, u Samarkandu se nalaze ostaci nekadašnjeg sjaja i veličanstvenosti, koji svedoče o tome da je grad nekada bio prava raskrsnica kultura. Najpre ćemo prošetati novim delom grada i videti čuveni spomenik Tamerlanu, jedan od ukupno tri u čitavoj zemlji koji su sagrađeni nakon sticanja nezavisnosti Uzbekistana (drugi je u Taškentu, a treći u Šahrisabzu). U nekom od mnogobrojnih restorana u glavnoj aveniji, imaćemo priliku da probamo poznate centralnoazijske i uzbekistanske gastronomske specijalitete. Prošetaćemo i do starog trga Registan, i uživaćemo u pogledu na veličanstveni, srednjovekovni kompleks medresana listi Uneskove svetske baštine, najpoznatiju turističku atrakciju Uzbekistana pred čijom lepotom niko ne ostaje ravnodušan. Noćenje.
11.dan (06.09.): Samarkand
Samarkand se nalazi u dolini reke Zerafšan i drugi je po veličini grad Uzbekistana. Nekadašnji raj za trgovačke karavane, intelektualce i islamske učenjake, Samarkand je mesto gde se istorija i legende gotovo magično prepliću. Stara je prestonica moćnog Timuridskog carstva, koje se na vrhuncu moći protezalo od istočne Turske do Indije. Nakon doručka, slobodno vreme u Samarkandu, ili vam možemo ponuditi fakultativniobilazakistorijskih znamenitosti Samarkanda. Slobodno poslepodne možemo upotpuniti fakultativnom posetom lokalnoj vinariji u predgrađu Samarkanda, uz degustaciju uzbekistanskih vina i konjaka. Dolina reke Zarafšan u blizini grada, već decenijama važi za centar vinske industrije Uzbekistana. U večernjim časovima preporučujemo da odete do Registana, jer ćete ga doživeti na poseban način. Svake večeri (osim u slučaju kiše ili drugih vremenskih neprilika), na trgu se odvija šou svetlosti koji okupi brojne turiste, ali i lokalno stanovništvo koje rado dolazi da se fotografiše sa svojim najmilijima i posmatra istorijske građevine obasjane neobičnim svetlosnim efektima. Nakon toga, predlažemo odlazak u neki od mnogobrojnih tradicionalnih restorana, gde možete uživati u čarima uzbekistanske kuhinje. Noćenje.
Istorija Samarkanda, koji danas broji oko pola miliona stanovnika, prepuna je uspona i padova. Aleksandar Veliki osvojio je grad 329. godine pre nove ere, kada je bio prestonica persijske Sogdije (Grci su je nazivali Marakanda). Navodno je bio toliko impresioniran, da je rekao: „Sve što sam čuo o Marakandi je istina, osim što je lepša nego što sam ikada zamišljao”. Osim persijskog, Samarkand je bio deo seleukidskog, grčko-baktrijskog, kušanskog i hunskog carstva. U periodu pre pojave islama, na ovim prostorima živeli su Persijanci – pripadnici zoroastrizma, najstarije jednobožačke religije na svetu, ali i budisti, hinduisti, pripadnici judaizma i nestorijanski hrišćani. U 8. veku grad su osvojili Arapi i većina stanovništva je prihvatila islam. Na ovom izletu obići ćemo najznačajnije istorijske znamenitosti Samarkanda i, u pratnji lokalnog turističkog vodiča, čuti istorijske priče i legende. Najpre obilazimo Gur-i Amir, velelepni mauzolej Amira Timura (Tamerlana), koji je sticajem različitih okolnosti tu sahranjen, prelepo ukrašenu porodičnu grobnicu s muzejem posvećenim životu i osvajanjima ovog velikog vladara. Zatim ćemo ući u kompleks trgaRegistan, gde ćemo detaljno istražiti sve tri medrese koje datiraju iz perioda između 15. i 17. veka. Samarkand je nekada bio obrazovni i naučni centar Azije, a ovde su se školovali budući znameniti pisci, naučnici i teolozi. Nakon pauze za predah i ručak, posetićemo legendarnu Džamiju BibiHanum, izgrađenu u čast omiljene Tamerlanove supruge, posle njegovih uspešnih pohoda u Indiji. Izlet završavamo u kompleksu Šahi Zinda, drevnom islamskom svetilištu i velikoj skupini mauzoleja kraljevske porodice, koji datiraju iz perioda između 11. i 15. veka.
Izlet obuhvata: prevoz, sve ulaznice (Gur-i Amir, Registan, Bibi Hanum, Šahi Zinda), usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Samarkand
FAKULTATIVNI IZLET: VINARIJA HOVRENKO
Krećemo u posetu vinariji Hovrenko, gde ćemo se upoznati sa visokokvalitetnim uzbekistanskim vinom. Divlje grožđe raste na plodnom zemljištu Uzbekistana još od davnina. Spisi o vinogradarstvu u ovoj regiji mogu se pronaći još u Avesti, svetoj knjizi persijskih zoroastrijanaca, pripadnika prve jednobožačke religije na svetu. Veruje se da je Putem svile, čuvena sorta grožđa Kuldžin iz Ferganske doline na istoku Uzbekistana, preneta u Kinu. Industrijska proizvodnja vina u Uzbekistanu je počela tek krajem 19. veka, pod uticajem Ruskog carstva, a vinarije su otvarane i u vreme kada je Uzbekistan bio deo SSSR-a. Mihail Hovrenko, jedan je od najčuvenijih proizvođača vina u Uzbekistanu, a njegova vina nekoliko puta su dobijala međunarodne nagrade i priznanja. Tokom posete vinariji, videćemo mali muzej i učestvovati u prezentaciji i degustaciji lokalnih vina i konjaka.
Izlet obuhvata: povratni transfer, ulaznicu za muzej, prezentaciju i degustaciju osam vrsta vina i dve vrste konjaka, usluge predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke. Izlet se realizuje iz mesta: Samarkand
12.dan (07.09.): Samarkand
Slobodno vreme u Samarkandu ili vam možemo ponuditi fakultativni izlet u Šahrisabz. Slobodno vreme. Noćenje.
FAKULTATIVNI IZLET: ŠAHRISABZ
Ovaj izlet posvećen je jednom od najveštijih vojskovođa i najvećih osvajača svih vremena, velikom Amiru Timuru, kod nas poznatijem kao Tamerlan. Oko osamdeset kilometara južno od Samarkanda nalazi se njegovo rodno mesto, Šahrisabz (Shahrisabz), koje je na listi Uneskove svetske kulturne baštine. Jedan od najstarijih gradova centralne Azije, istorijski je poznat i kao Keš ili Kiš, i nekada je bio važan urbani centar Sogdijane, provincije antičkog, persijskog Ahemenidskog carstva. Ovim predelima, u 4. veku pre nove ere, pohodio je i Aleksandar Veliki, koji je odlučio da u ovom delu centralne Azije provede zimu 328-327. godine, i gde je upoznao svoju ženu, Rokselanu. U Šahrisabzu ćemo videti ostatke palate koju je u 14. veku gradio veliki turko-mongolski vojskovođa, kojeg mnogi istoričari stavljaju rame uz rame sa Džingis kanom i Aleksandrom Velikim, jer je na vrhuncu svoje vladavine vladao jednom od najvećih imperija u svetskoj istoriji, i kontrolisao gotovo celokupan Put svile. Ipak, pored stalnih vojnih kampanja i brutalnosti, Timur je pokazivao i veliko interesovanje za umetnost i arhitekturu, sagradivši veliki broj prelepih vrtova, mauzoleja, džamija i medresa, velelepnih dvorova i palata, od kojih je najimpozantnija bila Bela palata (Ak Sarai) u Šahrisabzu, koja je svojom lepotom i raskošću izazivala divljenje evropskih i drugih savremenika. Osim ostataka Bele palate, videćemo i DžamijuKok Gumbaz i mauzoleje Dorut Tilavat i Dorus Siadat (“Kuća moći”), gde su sahranjeni članovi Tamerlanove familije, a gde je, kako se veruje, trebalo da bude sahranjen i Tamerlan. Danas se smatra da on počiva u velikom mauzoleju u Samarkandu, ali je njegovo mesto počinka vekovima bilo misterija. Neobično je i sve ono što je pratilo otvaranje njegovog groba i analiza skeleta, uoči Drugog svetskog rata.
Izlet obuhvata:povratni transfer, ulaznice za sva četiri lokaliteta, usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Samarkand
13.dan (08.09.): Samarkand – Buhara
U dogovoreno vreme polazak iz hotela i transfer do želežničke stanice. Sledi vožnja vozom do Buhare. Po dolasku, transfer do hotela i ulazak u sobe. Putovanje u Uzbekistan ne bi bilo potpuno bez boravka u najsvetijem gradu centralne Azije, Buhari, koja je takođe na listi Svetske kulturne baštine Uneska. Sa preko 140 spomenika kulture, istorijski centar Buhare pravi je muzej na otvorenom, ukrašen drevnim medresama, džamijama i drugim građevinama koje svedoče o dva milenijuma dugoj istoriji grada. Za razliku od Samarkanda, Buhara nikada nije bila mesto carevanja velikih osvajača, već grad u kojem su između VII i XVI veka živeli, studirali i radili najčuveniji persijski naučnici, pesnici, filozofi i pisci. Nekadašnji “grad znanja i novca” – poznatih intelektualaca, ali i trgovaca, često nazivaju “Atinom Orijenta”. Nakon odmora, ostatak dana provodimo u prijatnoj šetnji starim gradom i istraživanju znamenitosti, u pratnji lokalnog turističkog vodiča. Šetnju započinjemo u nekadašnjoj Jevrejskoj četvrti, a zatim idemo na trg Lyabi-Hauz (“Oko bazena”), popularno mesto okupljanja lokalnog stanovništva i turista, gde se oko jezerca nalazi poznati restoran i kafić. Zatim ćemo se zaputiti ka kompleksu Kalijan,s minaretom, medresom i džamijom, koji nosi naziv po najvišem minaretu u Uzbekistanu,Po-i-kalyan, visine 48 metara, koji je 1127. godine u dekorativnoj cigli podigla turkmenska Karahanidska dinastija. Videćemo i prelepu Medresu kana Abdulaziza iz 17. veka, biser centralno-azijske arhitekture, a imaćemo priliku i da pazarimo unutar trgovačkih kupola drevnog Puta svile. Noćenje.
14.dan (09.09.): Buhara
Slobodno vreme u Buhari ili vam možemo ponuditi fakultativni izlet posvećen Emiratu Buhare i svetilištu Čor Bakr. U poslepodnevnim časovima predlažemo uživanje u masaži i toploj kupki u nekom od brojnih tradicionalnih kupatila – hamama. Noćenje.
FAKULTATIVNI IZLET: EMIRAT BUHARE I SVETILIŠTE ČOR BAKR
Emirat Buhare bio je muslimanska država koja je postojala od 18. do 20. veka, i obuhvatala je delove današnjeg Uzbekistana, Tadžikistana, Turkmenistana i Kazahstana, sa prestonicom u Buhari. Izlet započinjemo obilaskom Svoda Buhare (Ark of Bukhara), masivne tvrđave izgrađene u 5. veku, koja kao takva predstavlja najstariju građevinu u gradu, i koja je rušena i ponovo podizana nekoliko puta. Sve do 20. veka, u njoj je stolovao emir Buhare. Danas se ovde nalazi nekoliko muzejskih celina, kao i vidikovac odakle se pruža panoramski pogled na grad. Upoznajemo se sa dugom istorijom grada, na utvrđenom mestu – „gradu u gradu“,u koji su smeli da uđu samo odabrani pripadnici emirove porodice i političke elite, njegova straža i sluge. Postojao je i poseban deo tvrđave gde su zaklonjene od očiju javnosti, živele emirove žene. Nakon utvrđenja, odlazimo do Palate Sitori-i-Mokhi Khosa(u prevodu „Palata poput zvezda i meseca“), seosku rezidenciju emira Buhare, koja se nalazi udaljena oko 10 kilometara od grada. Prva zdanja podignuta su u 18. veku, a novi kompleks za vreme vladavine poslednjeg emira Buhare, koji je na vlasti bio između 1912. i 1920. godine. Izgrađen u evropskom stilu, podeljen je na muški i ženski deo, s unutrašnjom dekoracijom prostorija u orijentalnom stilu. Vrlo neobičan i raskošan enterijer pokazuje uticaje lokalne tradicije, ali i rusko-evropske kulture, koju je mladi emir prisvojio studirajući u Sankt Petersburgu. Nakon obilaska palate, posetićemo najsvetije mesto Buhare, kompleks grobnica Čor Bakr, podignut na mestu gde je sahranjen Abu-Bakr-Said, jedan od potomaka proroka Muhameda. Kompleks je 1559. godine osnovao šejbanidski vladar Abdulakson II, i obuhvata mauzolej s porodičnim grobnicama, džamiju, medresu i veliko dvorište okruženo visokim zidom. Nakon toga, vraćamo se u stari grad Buhare i obilazak završavamo pokraj jedne neobične medrese sa četiri kule-minareta, koja se zove Čor Minor (“Četiri minareta”). Ove kule sadrže vrlo neuobičajene simbole koji mnoge asociraju na četiri svetske religije, i izgradio ih je imućni turkmenski trgovac u 19. veku.
Izlet obuhvata: prevoz, ulaznice (Tvrđava Buhare, Sitori-i-Mokhi Khosa, Čor Bakr), usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Samarkand
15.dan (10.09.): Buhara – Hiva
Napuštamo smeštaj. Sledi vožnja do Hive. Prolazimo kroz pustinjske predele zapadnog dela Uzbekistana i ulazimo u oblast koja nosi persijsko ime Horezm, kroz koju protiče čuvena reka Amu Darja. Glavni grad oblasti je Urgenč, a najpoznatiji i istorijski najznačajniji je Hiva (Khiva), po mnogima najlepši stari grad Uzbekistana i prvo mesto u državi koje je dobilo status zaštićene svetske baštine Uneska. Hiva je krajem prošlog milenijuma svečano proslavila svoju 2500-godišnjicu. Nekadašnja prestonica Horezma i Kanata Hive, poznata po svojoj dugoj i burnoj istoriji, smeštena je između dve prostrane pustinje, Kizilkum i Karakum, i uz Samarkand i Buharu, najpoznatiji je stari grad Uzbekistana na drevnom Putu svile. Danas je to miran, uspavani gradić, koji umesto nekadašnjih trgovačkih karavana, dočekuje turiste. Nakon smeštanja u hotel i kratkog predaha, u pratnji lokalnog turističkog vodiča krećemo u pešačku turu po gradu. Najpre obilazimo utvrđeni unutrašnji grad pod nazivom Ičan Kala, sa kompleksom Pahlavan Mahmud i čuvenom medresom i minaretom Islam Hodže. Ičan Kala je vekovima bila poslednje odmaralište karavanima pre njihovog puta preko pustinje prema Iranu, sa preko 50 istorijskih spomenika, od kojih je nekoliko džamija, medresa i mauzoleja, dve veličanstvene palate i nekoliko starih kuća iz 18. i 19. veka. Razgledanje nastavljamo obilaskom Palate Taš Kauli Alakuli kana, džamijeDžuma, i minareta i Medrese Muhamad Aminhan. Nakon pešačke ture, slobodno vreme za individualno istraživanje Hive i večeru. Noćenje.
16.dan (11.09.): Hiva – Dašoguz
Slobodno prepodne za odmor ili individualno istraživanje Hive. Mi vam možemo predložiti fakultativni izlet: Pustinjske tvrđave drevnog Korezma. Nakon toga, u dogovoreno vreme napuštamo Hivu i odlazimo na uzbekistansko-turkmenistansku granicu. Vreme je da krenemo u novu avanturu i istražimo drugu stranu reke Amu Darje. Polazimo na uzbudljivo putovanje, u istraživanje „zlatnog trougla Turkmenistana“, koji prikazuje bogatu istoriju zemlje, kulturno nasleđe i čuda prirode. Turkmenistan je jedna od najneobičnijih i najizolovanijih zemalja na svetu, sa vrlo striktnim i autokratskim političkim režimom, koja se tek u novije vreme otvara za turizam (uz određene restrikcije). Sa samo oko deset hiljada inostranih turista godišnje, i dalje je jedna od najmanje posećenih zemalja na svetu. Domovina je turkmenskog naroda, koji priča turkmenski jezik, i koji je svoju zemlju proglasio „domovinom neutralnosti“. Prostrana, ali pretežno pustinjska, država poseduje ogromne rezerve prirodnog gasa i značajne rezerve nafte, dok je polovina navodnjavane zemlje pod pamukom. Nakon graničnih formalnosti, stižemo u grad Dašoguz (Daşoguz), nekadašnji Tašauz, grad u severnom Turkmenistanu, koji je udaljen samo oko 10 km od granice. Iako su razne naseobine postojale ovde u različitim istorijskim periodima, moderan grad osnovali su Rusi u 19. veku. Grad je ulazna kapija za turiste koji istražuju Turkmenistan i baza za obilazak obližnjeg Keneurgenča. Slobodno vreme. Noćenje.
Na užarenom suncu pustinje Kizilkum leže ruševine Elik Kala (Eliq Qala), što na uzbečkom jeziku znači „50 tvrđava“. Uprkos nazivu, danas je preostalo samo oko 20 starih tvrđava, obavijenih velom misterije i viševekovnim naslagama pustinjskog peska. Unesko im je dao naziv “Zlatni prsten Korezma”. Rasprostranjene širom aridnog regiona Korezma i susedne uzbečke autonomne republike Karakalpakstan, ove građevine različitog stepena očuvanosti, koje nekada nazivaju „zamkovima zaboravljenog carstva“, datiraju i do 7. veka pre nove ere. Najfascinantnije i najočuvanije nalaze se oko sat i po vožnje od Hive. Posetićemo TvrđavuAjaz (Ayaz Kala), građenu između 4. veka p. n. e. i 7. veka n. e, nastalu u vreme Kušanskog carstva i Afrighidske dinastije; TvrđavuToprak (Topraq Kala), koja je služila kao palata za kraljeve Korezma i imala kanale za dovođenje vode iz danas presušenog dela Amu Darje, i koja je izgrađena u vreme vladavine Kušana u 1. ili 2. veku n. e; i misterioznu TvrđavuKizilkala (Kyzylkala), što se prevodi kao “Crveni zamak”. Za poslednju se do danas sa sigurnošću ne zna čemu je služila, ali postoje legende o zmijskom demonu koji štiti podrum zamka prepun zlata.
Izlet obuhvata: prevoz, ulaznice za tvrđave, usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Hiva
17.dan (12.09.): Dašoguz – Darvaza
Budimo se u novoj državi koju uz osmeh na licima, obilazimo narednih dana. Nakon doručka, slobodno vreme u Dašoguzu ili vam možemo ponuditi fakultativni izlet u Stari Urgenč. Nakon toga, u dogovoreno vreme polazak terenskim vozilima u Darvazu (ili Dervazu). Vožnja kroz pustinju Karakum (Kara-kum ili Gara-gum), najvrelije mesto centralne Azije. Ova pustinja obuhvata skoro čitavu površinu Turkmenistana, prostirući se od Kaspijskog mora na zapadu do podnožja Pamira na istoku. U prevodu, “karakum” znači “crni pesak”, i odnosi se na zemlju crne boje, koja se nalazi ispod peska. Neki kažu da svoje sumorno ime duguje tome što su mnogi njeni delovi od davnina bezvodni, pa su mnogi koji su pokušavali da je pređu, završavali strašnom smrću pod užarenim suncem Azije. Budite spremni za vožnju u trajanju od nekoliko sati po lošem putu i izazove s tim u vezi. Idemo duboko u unutrašnjost Turkmenistana, u srce pustinje, kako bismo posetili gasni krater Darvazu, bizarnu i fascinantnu turističku atrakciju Turkmenistana, koju nazivaju još i “Vratima pakla”. U pitanju je ogromna rupa, širine 60 i dubine 20 metara, koja se nalazi u središtu vrele, prostrane pustinje, u kojoj vatra bez prestanka gori još od 1971. godine. Krater nije nastao prirodnim putem, već je rezultat nesreće koja se desila tokom sovjetskog istraživanja rezervi zemnog gasa. Geolozi koji su zapalili metanski krater mislili su da će se vatra ugasiti za nekoliko nedelja, ali ova jama još uvek gori i nakon više od 50 godina. Iako je jedna od glavnih turističkih atrakcija u zemlji, njena teška dostupnost čini je i dalje dalekom od klasičnih turističkih sadržaja, parkinga, hotela i suvenirnica. Jedino što se može naći u okruženju kratera jesu šatori i jurta kampovi, a najbliža prodavnica je u jednom malom selu udaljenom oko 90 km. Stižemo u Darvazu pre zalaska Sunca i smeštamo se u šatore, dok nam pripremaju večeru na nomadski način. U večernjim časovima možemo posmatrati spektakularnu i fascinantnu, stalno goruću, vatru kratera. Večera – roštilj pod otvorenim nebom. Noćenje.
FAKULTATIVNI IZLET: STARI URGENČ
Ovaj izlet u trajanju od nekoliko sati posvećen je upoznavanju jednog od najstarijih gradova Centralne Azije. Gurgandž ili Keneurgenč (Koneurgench, „Stari Urgenč“) nalazi se u severozapadnom Turkmenistanu, u istorijskoj oblasti Srednje Azije koja se naziva Horezm (Korezm). Nekada slavna prestonica srednjovekovnog Horezmijskog carstva, najvećeg muslimanskog carstva kasnog 12. i ranog 13. veka, grad je najverovatnije uništen tokom najezde Mongola. Smešten na reci Amu Darji, Stari Urgenč je bio jedan od najvećih gradova na Putu svile, o čemu svedoče ruševine brojnih građevina koje datiraju iz perioda između 11. i 16. veka – džamije, kapije karavansaraja, tvrđave, mauzoleji i 60 metara visok minaret, koji je verovatno bio najveći u Centralnoj Aziji. Ovi spomenici svedoče o izuzetnim dostignućima u arhitekturi i zanatstvu, čiji je uticaj stigao do Irana i Avganistana, a kasnije i do Mogulskog carstva Indije, zbog čega je grad upisan na listu Uneskove svetske kulturne baštine. Po dolasku u grad, sledi obilazak istorijskih lokaliteta. U pratnji lokalnog turističkog vodiča, imaćemo priliku da vidimo ostatke velelepnog Mauzoleja Turabek Hanuma iz 14. veka, minareta Kutlug Timura, koji je nekada krasio glavnu džamiju u gradu, Mauzoleja sultana Tekeša iz 12. veka, sa jedinstvenim odlikama arhitekture, mauzoleja Il-Arslana, kao i svetilišta Nadžmedin Kubra i Pirjar Vali.
Izlet obuhvata: prevoz, sve ulaznice, usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Dašoguz
18.dan (13.09.): Darvaza – Ašgabat
Pakujemo stvari i posle doručka u kampu nastavljamo dalje kroz pustinjske predele. Nakon nekoliko sati vožnje stižemo u glavni grad Turkmenistana, Ašgabat, čije ime se prevodi s persijskog kao „Grad ljubavi”. Nalazi se na samo 25 km udaljenosti od granice sa Iranom i najveći je grad Turkmenistana. S jedne strane, oivičen je planinskim lancem Kopet Dag, dok se s druge strane nalazi pustinja Karakum. Klima u gradu je ekstremno kontinentalna, sa veoma toplim letima i hladnim zimama. Danas je to moderan grad u kojem 80% građevina čine one od belog mermera, zbog čega je dobio mesto u Ginisovoj knjizi rekorda. Rekord je oborio i po broju fontana, koje su gotovo na svakom koraku. Savršeno održavane bašte, široki bulevari, elegantne fontane, fascinantni kipovi i spomenici, brojne umetnički dekorisane telefonske govornice, svaka drugačija od prethodne, sve to uz vrlo malo prolaznika na ulici, doprinelo je da ovaj grad mnogi posetioci označe kao najčudniji glavni grad na svetu. Nakon smeštanja u hotel, imaćemo priliku da u pratnji lokalnog turističkog vodiča istražimo ovaj neobični grad Ginisovih rekorda. Videćemo Spomenik neutralnosti, najviši spomenik u državi, samo 2 metra viši od poznatog Kipa slobode u SAD-u. Spomenik označava neutralnost Turkmenistana, koji se 1995. opredelio da se zvanično ne meša ni u kakva unutrašnja previranja u drugim državama, niti učestvuje u bilo kakvom vojnom konfliktu. Put nas dalje vodi do Parka nezavisnosti, najvećeg parka u gradu. Krećući se glavnom stazom s fontanama sa petoglavim orlovima i statuama istorijskih ličnosti, popećemo se širokim mermernim stepenicama do Spomenika nezavisnosti. Tu je i spomenik ogromnoj knjizi prvog predsednika – Ruhnama („Knjiga duše“), koja je poznata svim stanovnicima države, ako ne sasvim napamet, onda makar dovoljno dobro, s obzirom da je to bio uslov za završetak školovanja, dobijanje zaposlenja, čak i za polaganje vozačke dozvole! Videćemo i Ustavni spomenik Turkmenistana, izgrađen u čast 20-godišnjice donošenja turkmenistanskog ustava, Palatu za venčanja (Bagt Koshgi, „Palata sreće“), i Kulturno-zabavni centar Alem, koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao najveći unutrašnji panoramski točak ikada napravljen. Noćenje.
19.dan (14.09.): Ašgabat
Nakon doručka, nastavljamo istraživanje glavnog grada Turkmenistana. Šetamo starim Ašgabatom, gde ćemo videti Spomenik Lenjinu. Starih građevina u gradu ima jako malo, jer je 1948. godine veliki zemljotres uništio skoro sve i odneo živote preko 175.000 ljudi. Shodno tome, posetićemo i Memorijalni kompleks „Narodno sećanje“, posvećen žrtvama Drugog svetskog rata i zemljotresa iz 1948. godine. Zatim odlazimo na lokalnu pijacu Gulistan ili Ruski bazar (Gulistan), gde se snabdevaju stanovnici prestonice. Nakon prepodnevnog obilaska grada, sledi slobodno vreme za individualne aktivnosti, a za one koji žele da se detaljnije upoznaju sa istorijom i tradicijama Turkmenistana, pripremili smo fakultativni izlet: Istorija i tradicija Turkmenistana. Noćenje.
FAKULTATIVNI IZLET: ISTORIJA I TRADICIJA TURKMENISTANA
Na ovom izletu u trajanju od nekoliko sati, u pratnji lokalnog turističkog vodiča, posetićemo Nacionalni istorijski i etnografski muzej, Muzej turkmenskih ćilima, i Arheološko nalazište Nisa. Nacionalni muzej je najvažniji muzej u zemlji, u kome ćemo se detaljnije upoznati sa istorijom i tradicijom turkmenskog naroda. U muzejskom kompleksu postoji i poseban muzej sa 10 tematskih sala posvećenih prvom predsedniku nezavisnog Turkmenistana, Saparmuratu Nijazovu (Saparmurat Turkmenbashi Museum), poznatijem kao Turkmenbaši („Vođa Turkmena“),koji je gotovo apsolutistički upravljao državom od njene nezavisnosti, do svoje smrti 2006. Posetićemo i Muzej turkmenskih ćilima, najveći ove vrste u zemlji, sa ogromnom kolekcijom ručno rađenih ćilima. Turkmenski ćilimi svetski su poznati po svojim šarama, bojama i veštini izrade, a Turkmenistan ima izuzetno dugu tradiciju njihove izrade. Odlazimo i do arheološkog nalazišta Nisa, koje je deo Uneskove svetske kulturne baštine. Drevna Nisa (bivši Mitridatkert), nalazi se 18 km od Ašgabata, kod sela Bagir, u podnožju planina Kopet Dag, i nekadašnja je prestonica Parćanskog carstva (3. vek pre nove ere – 3 vek nove ere). Na lokalitetu se nalaze ostaci 43 kružne kule i tvrđave, čiji su zidovi bili debljine 9 metara. Postoji stara i nova Nisa. Stara datira iz 3. veka pre nove ere, dok je nova bila naseljena sve do najezde Mongola u 13. veku.
Izlet obuhvata:prevoz, ulaznice (Narodni muzej istorije i etnografije, Muzej turkmenskih ćilima, Nisa), usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Ašgabat
20.dan (15.09.): Ašgabat
Slobodno vreme u Ašgabatu ili vam možemo ponuditi fakultativni izlet: Dragulji zapadnog Turkmenistana.
Krećemo na zapad zemlje, najpre putem koji vodi ka gradu Turkmenbašiju, a zatim se isključujemo s glavnog puta da bismo pošli ka Kopet Dag planinama, koje čine granicu Turkmenistana i Irana. Na putu ćemo proći kroz Arkadag, prvi „pametni grad“ (Smart City) Turkmenistana. Naposletku stižemo do malog, ali neobičnog sela koje se zove Nahur. Sam naziv sela potiče od imena Noje, koje se pominje u Bibliji i u Kuranu. Locirano u planinama na oko 1.100 m nadmorske visine, predstavlja pravo osveženje, oazu i pribežište od vrele pustinje koja se proteže širom države. U ovom izolovanom planinskom selu, prepunom starih verovanja, vreme kao da je stalo. Njegovi stanovnici razlikuju se od ostalih Turkmena, jer i fizički izgledaju drugačije, i tvrde da vode poreklo od Aleksandra Velikog (pri sporazumevanju koriste svoj dijalekat). Poznati su po tradicionalnom tkanju tepiha i po vezu, ali najveća atrakcija sela jeste lokalno groblje, gde se mogu videti grobovi označeni rogovima planinskih koza, što je rezultat ranijeg animizma u kombinaciji sa zoroastrizmom. U povratku, svratićemo do krečnjačke pećine Bakharden, u kojoj je skriveno podzemno jezero Kov-Ata. Ovo čudo prirode nalazi se duboko pod zemljom i ima minerale koji ga čine pogodnim za balneoterapiju. Do jezera, čije ime se prevodi kao „otac pećina“, vodi uzani tunel i vijugavo stepenište. Legenda kaže da su pobunjeni robovi tokom vladavine Parćana, smrtno ranjeni, ovde bivali izlečeni. Nastavljamo ka mestu Gokdepe, gde ćemo posetiti privatnu farmuahaltekinskih konja (Akhal-Teke), „zlatnih konja“ koji su ponos Turkmena, koje smatraju najboljim konjima na svetu. Lokalno stanovništvo veruje da potiču od nebeskih konja. Za Turkmene, konj je oduvek bio sveta životinja, za koju su vezane različite legende i mnoga sujeverja, poput onog da će svaka bolesna osoba, ako dotakne ovog konja, ozdraviti. Ahaltekinske konje, počeli su da uzgajaju preci modernih Turkmena pre nekoliko hiljada godina, i danas je stanovnike ove zemlje teško zamisliti bez njih. Konji su kao deo porodice i nacionalni su simbol. Nakon mogućnosti da vidimo i fotografišemo ove konje, naučićemo i kako da pripremimo čorek, tradicionalni turkmenski hleb, i pilav. U nastavku ture, na putu ka Ašgabatu, svratićemo do Džamije duhovnosti Turkmenbašija (Turkmenbashi Ruhy Mosque), posvećene bivšem predsedniku Nijazovu Turkmenbašiju, na čiju inicijativu je sagrađena 2004. godine. Jedna je od najvećih džamija u Centralnoj Aziji i nalazi se u rodnom selu Nijazova, 11 km zapadno od Ašgabata. Kao i sve druge građevine iz perioda nezavisnosti, ističe se svojom grandioznošću. Kao ponos Turkmena, predstavljena je i na novčanici nacionalne valute (500 TMT). Sagrađena je uz angažman francuske kompanije, u belom mermeru, sa velikom podzemnom garažom za 400 automobila, i koštala je državu mnogo novca. Kontroverzna je i zbog toga što je, pored uobičajenih sura iz Kurana, ukrašena i citatima iz knjige o duhovnosti i moralu koju je napisao sam bivši predsednik, a koja je morala da se uči u školama i na univerzitetima. Blizu džamije nalazi se i Mauzolej Turkmenbašija i njegove porodice.
Izlet obuhvata: prevoz, sve ulaznice, demonstraciju pravljenja hleba i pilava, usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Ašgabat
21.dan (16.09.): Ašgabat
Slobodno vreme u Ašgabatu ili fakultativni izlet u drevni Merv – biser Seldžučkog carstva.Noćenje.
FAKULTATIVNI IZLET: DREVNI MER - BISER SELDŽUČKOG CARSTVA
Krećemo u obilazak udaljenog, najčuvenijeg arheološkog nalazišta Turkmenistana. Vozimo se ka istoku zemlje, duboko u pustinju. Drevni Merv (UNESCO), poznat i kao “biser Seldžučkog carstva”, u srcu pustinje Karakum. Smatra se jednim od najstarijih i najbolje očuvanih gradova-oaza duž Puta svile, koji je između trećeg milenijuma pre nove ere, sve do 18. veka, skoro u kontinuitetu važio za veliko kulturno i komercijalno središte čitave regije. Mervom su vladali antički, persijski Ahemenidi, zatim ga je osvojio Aleksandar Veliki, da bi grad preuzelo Seleukidsko carstvo (nastalo posle smrti Aleksandra Velikog). Mervom su vladali mesopotamski narod Parćani, persijski Sasanidi, Gaznavidi (Turci Memluci), Arapi, Turci Seldžuci, i mongolski Timuridi. Merv je bio na vrhuncu moći u 12. i 13. veku, kada je bio najveći grad na svetu, sa više od pola miliona stanovnika, i prema pisanjima jednog srednjovekovnog geografa, obrisi grada u kojem se nalazilo čak 10 ogromnih biblioteka, mogli su da se vide s daljine od dana jahanja (30 – 40 km). Godine 1221, za vreme invazije Mongola, grad Merv je do temelja sravnjen kada je vojska Džingis kana i Toluja, njegovog najmlađeg sina, navodno ubila oko 700.000 ljudi. Uz Bagdad, Kairo i Damask, Merv je nekada bio i jedan od najvažnijih centara islama. U Mervu se nalaze ostaci građevina iz različitih perioda kao što su: Giz Gala (Gyz Gala – „Devojačka tvrđava“), i Oglan Gala („Tvrđava mladića“), jedinstveni primeri parćanske arhitekture iz 2. veka pre nove ere; mauzoleji dva sledbenika proroka Muhameda; utvrđenje Erk Gala, ili Erk-Kala, iz 6. veka p. n. e, Sultan Gala („Sultanova tvrđava”) iz 13. veka; monumentalno utvrđenje Abasida, gde se nalazi grobnica poslednjeg sultana Velikog Seldžučkog carstva – Mauzolej Ahmada Sandžara (Soltan Sanjar Mausoleum) iz 12. veka; šiitski Mauzolej Ibn Zijada (Ibn Zeid Mausoleum), potomka kalifa Alija u petom kolenu. Nakon obilaska Merva, sledi transfer do grada po imenu Meri i kraći obilazak ovog četvrtog najvećeg grada u zemlji. Osnovan u 19. veku od strane ruske vojske, nedaleko od drevnog Merva, smešten je usred pustinje, u velikoj oazi. Danas je najvažniji grad za uzgoj pamuka i važan centar proizvodnje gasa. Sledi slobodno vreme u gradu do polaska nazad za Ašgabat.
Izlet obuhvata: prevoz, sve ulaznice, usluge lokalnog turističkog vodiča i predstavnika agencije. Izlet ne obuhvata: Napojnice (bakšiš), obroke i piće. Izlet se realizuje iz mesta: Ašgabat
22.dan (17.09.): Ašgabat – Istanbul – Beograd
Pakujemo stvari i napuštamo smeštaj. U dogovoreno vreme transfer do aerodroma i let za Istanbul u 08:15h, broj leta TK325. Sletanje u Istanbul u 10:30h po lokalnom vremenu. Pauza između letova je 3h i 40 minuta. Nastavak leta za Beograd u 14:10h, broj leta TK1079. Sletanje u Beograd u 15:00h.
SMEŠTAJ
SMEŠTAJ: TAŠKENT
TAŠKENT, UZBEKISTAN od 27.08. do 28.08.2025.
Level hotel 3* – nalazi se na 2.2 km od centra grada. Hotel nudi bazen i bar. Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) i trokrevetne(triple room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo, klima uređaj. Gostima smeštaja dostupan je besplatan wifi internet. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: DUŠANBE
DUŠANBE, TADŽIKISTANod 28.08. do 30.08. i od 04.09. do 05.09.2025.
Panorama hotel 4* – nalazi se na 1 km od centra grada. Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) ili dva odvojena ležaja (twin room) i trokrevetne(triple room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo, klima uređaj. Gostima smeštaja dostupan je besplatan wifi internet. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: KALAI HUMB
KALAI HUMB, TADŽIKISTANod 30.08. do 31.08.2025.
Karon Palace Hotel 4* – Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) ili dva odvojena ležaja (twin room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: HOROG
HOROG, TADŽIKISTANod 31.08. do 04.09.2025.
Hotel Pamir Palace 4* – Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) ili dva odvojena ležaja (twin room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo. Gostima smeštaja dostupan je besplatan wifi internet. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: SAMARKAND
SAMARKAND, UZBEKISTANod 05.09. do 08.09.2025.
Rayyan Hotel Samarkand 3* – nalazi se na 4.3km od centra grada. Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) i trokrevetne(triple room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo, klima uređaj.Gostima smeštaja dostupan je besplatan wifi internet. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: BUHARA
BUHARA, UZBEKISTANod 08.09. do 10.09.2025.
Rayyan Hotel Bukhara 3* – nalazi se na 500 metara od centra grada. Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) i trokrevetne(triple room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo, klima uređaj.Gostima smeštaja dostupan je besplatan wifi internet. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: HIVA
HIVA, UZBEKISTANod 10.09. do 11.09.2025.
Annex Hotel Khiva 3* – nalazi se na 250 metara od centra grada. Hotel nudi restoran i bar. Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) i trokrevetne(triple room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo, klima uređaj.Gostima smeštaja dostupan je besplatan wifi internet. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: DAŠOGUZ
DAŠOGUZ, TURKMENISTANod 11.09. do 12.09.2025.
Sabat Hotel 3* – Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room) i trokrevetne(triple room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo, klima uređaj. Gostima smeštaja dostupan je besplatan wifi internet. Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: DARVAZA
DARVAZA, TURKMENISTANod 12.09. do 13.09.2025.
Jurta kampovi – Jurta kampovi su tradicionalne kuće. Jedan kamp se sastoji od oko 20 jurti, svaka jurta ima izmedju 2 i 4 kreveta i sto. U okviru kampa se nalazi i restoran kao i gradjevina u kojoj se nalaze tuševi sa toplom vodom i toaletom. Usluga: polupansion .
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
SMEŠTAJ: AŠGABAT
AŠGABAT, TURKMENISTANod 13.09. do 17.09.2025.
Ak Altyn Hotel 4* – Nalazi se u blizini Nacionalnog muzeja. U okviru hotela nalazi se restoran. Sobe u hotelu su: jednokrevetne, dvokrevetne sobe sa francuskim ležajem (double room). Sobe poseduju sopstveno kupatilo i klima uređaj, sef. . Usluga: noćenje sa doručkom (kontinentalni).
Napomena: Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
NAPOMENE ZA SMEŠTAJ
NAPOMENE ZA SMEŠTAJ: – Molimo da uzmete u obzir da postoji mogućnost da neki od sadržaja hotela ne budu u funkciji usled objektivnih okolnosti, kao i da usled državnih ili verskih praznika na određenoj destinaciji neki od lokaliteta (ili tržnih centara, prodavnica, restorana, muzeja…) ne rade. – Oznaka kategorije hotela u programu je zvanično utvrdjena i važeća na dan zaključenja ugovora izmedju organizatora putovanja i inopartnera, te eventualne naknadne promene koje organizatoru putovanja nisu poznate ne mogu biti relevantne. – Opisi smeštajnih objekata su informativnog karaktera. Za eventualna odstupanja i kvalitet usluge u okviru smeštajnih objekata, organizator putovanja ne snosi odgovornost, jer to isključivo zavisi od smeštajnih objekata. – U smeštajne objekte se ulazi prvog dana boravka od 15:00 časova (postoji mogućnost ranijeg ulaska), a napuštaju se poslednjeg dana boravka do 09:00 časova. Svaki hotel – smeštaj iz ponude organizatora putovanja registrovan je, pregledan i standardizovan od strane Nacionalne turističke asocijacije zemlje u kojoj se nalazi. Opis destinacija i smeštaja dostupan je u agenciji ili na web-stranici. – Neki od dopunskih sadržaja smeštajnih objekta su dostupni uz doplatu. Postoji mogućnost odstupanja i promena oko dostupnosti nekih sadržaja, jer isključivo zavise od smeštajnih objekata (npr. sef, parking, mini-bar, TV, klima uredjaj…). – Usluga bežičnog interneta WIFI ne podrazumeva obavezno i dobar signal u sobama i svim delovima hotela. Moguće je da je signal odgovarajući samo u odredjenim delovima hotela, obično oko recepcije ili baru. Takodje, brzina protoka može biti brža ili sporija u zavisnosti od tehničke opremljenosti. Oznaka WiFi ne podrazumeva BESPLATAN INTERNET nego način korišćenja interneta bežično. – Postoji mogućnost spajanja putnika u sobama i u tom slučaju organizator putovanja zadržava pravo na razmeštaj putnika po sobama, vodeći računa o uzrastu putnika, kao i o polu. Organizator ne može garantovati ovu uslugu, iako će nastojati da izadje u susret željama putnika. U slučaju spajanja, putnik deli sobu (dvokrevetnu sobu – sa (twin) zasebnim krevetima ili (double) francuskim ležajem / trokrevetnu sobu – sa tri zasebna kreveta ili sa francuskim ležajem i jednim zasebnim krevetom) sa osobom/ama koju/e mu organizator dodeli, ukoliko nije platio privatnu sobu. – Zahtevi za twin ili double sobe, konektovane sobe, family sobe i sl., uzeće se u razmatranje, ali grupni aranžmani ne podrazumevaju potvrdu ovakve vrste smeštaja, niti izbora soba i njihovog sadržaja (balkon, terasa, pušačka soba, spratnost, francuski ležajevi i sl.). Agencija organizator ne može obećavati ovakve usluge. – Proverite dostupnost željenog tipa sobe prilikom rezervacije putovanja.
CENOVNIK
~ CENA ARANŽMANA ~ (po osobi u 1/2, 1/2+1 ili 1/3 sobi)
~ za uplate aranžmana u celosti prilikom prijave do 01.06. ~
3699€2999€
~ za prijave i uplate avansa do 01.06. od min. 500€ cena je: 3199€~ ~ za prijave i uplate avansa do 01.06. od min. 200€ cena je: 3399€ ~
PRIJAVI SE
Iskoristite popuste i brojne pogodnosti rodjendanske promocije koje smo pripremili za Vas!
Pridružite nam se u osvajanju sveta!
DODATNE INFORMACIJE
CENA ARANŽMANA - DODATNE INFORMACIJE
DODATNE INFORMACIJE: Cena aranžmana po osobi u jednokrevetnoj sobi uvećava se za: 1000€ Cena aranžmana za dete od 2 do 11.99 godina, sa jednom odraslom osobom u dvokrevetnoj sobi, umanjuje se za: 400€ Cena aranžmana za dete od 2 do 5.99 godina, sa dve odrasle osobe u dvokrevetnoj sobi – u ležaju sa roditeljima, umanjuje se za: 1000€ Cena aranžmana za dete od 2 do 11.99 godina, sa dve odrasle osobe u sobi – u sopstvenom ležaju, umanjuje se za: 590€
NAPOMENE: 1. Za stalne Manga putnike obračunava se najniža cena aranžmana bez obzira na visinu uplaćenog avansa za putovanje! 2. Neki od termina su skoro popunjeni i zbog komfora naših putnika i same organizacije na destinaciji nismo u mogućnosti da proširimo grupe! 3. U narednom periodu sve izvesnije je da će doći do poskupljenja cena usluga u avio sektoru, prema najavama vodećih avio kompanija, kao i cena smeštaja na destinacijama i samnih usluga ino partnera, na koje mi kao agencija nemamo uticaj, te Vas savetujemo da iskoristite ovaj promo period i uplatom aranžmana u celosti, osigurate Vaše mesto za željeni termin putovanja po najnižoj ceni, bez obzira na promene cena usluga na tržištu! 4. Savetujemo Vam da za putovanje obezbedite: – Putno zdravstveno osiguranje / osigurana suma 15000€ ili 30000€ (cena: – raspitati se kod agenta agencije) – Putno zdravstveno osiguranje sa dodatnim pokrićem u slučaju kovida na destinaciji / osigurana suma 15000€ ili 30000€ (cena: raspitati se kod agenta agencije) – Osiguranje od otkaza aranžmana – od strane putnika/ osigurana suma do 1000€ (cena: zavisi od broja dana na putovanju itd. – raspitati se kod agenta agencije) *Napomena: važi za državljane R. Srbije koji poseduju pasoš R. Srbije 5. Svi programi prilagodjeni su aktuelnim uslovima putovanja, uz najviše bezbednosne standarde, kako biste tokom puta bili sigurni i bezbrižni!
DINAMIKA I NAČINI PLAĆANJA
DINAMIKA PLAĆANJA: – uplatom avansa od min. 100€ u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan uplate za avio aranžmane i za daleka putovanja, potvrdite prijavu za putovanje. Ostatak aranžmana možete plaćati u mesečnim ratama i iznosima koji Vam odgovaraju, uz obaveznu uplatu iznosa za avio kartu, pre njene kupovine, o čemu ćemo Vas blagovremeno obavestiti; – potpišete ugovor o putovanju (možete potpisati i poslati putem mejla) u roku od 48 sati; – pošaljete sliku prve strane pasoša putem mejla, vibera (na br. +381653444600) ili lično u našim prostorijama u roku od 48h.
Napomena: Postoji mogućnost da za odredjene objavljene ponude, a u zavisnosti od sezone i uslova ino partnera, visina avansne uplate prilikom prijave bude viša u odnosu na onu na koju se i primenjuju uslovi i dinamika plaćanja.
NAČINI PLAĆANJA: – Gotovinski u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan uplate. – Putem tekućeg računa sa teritorije Republike Srbije (instrukcije putem elektronske pošte) – Putem deviznog računa iz inostranstva (instrukcije putem elektronske pošte) – Platnim karticama u prostorijama agencije (Master, Visa, Maestro i Dina) – Kreditnim karticama banke Intesa moguće je plaćati do 6 jednakih mesečnih rata, bez kamate (Master, Visa, Maestro): važi za poslovnicu u Beogradu
– Online platnim karticama (Master, Visa, Maestro): putem elektronske pošte (sigurni link WSPay)
– Deponovanim čekovima gradjana do 6 mesečnih rata (poslednja rata do max. 2 meseca nakon završetka putovanja)
ŠTA JE UKLJUČENO U CENU ARANŽMANA?
ARANŽMAN OBUHVATA:
– Povratni avio prevoz redovna linija (Beograd- Taškent / Ašgabat -Beograd sa presedanjem u Istanbulu- ekonomska klasa) sa uključenim svim taksama, čekiranim prtljagom 20kg i ručnim prtljagom 7kg – Sve transfere po programu putovanja (u zavisnosti od broja putnika, mogu biti: autobus, minibus, kombi, auto, voz)
– Smeštaj u Taškentu u hotelu 3* na bazi 1 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe)
– Smeštaj u Dušanbeu u hotelu 4* na bazi 3 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe)
– Smeštaj u Kalai Humbu u hotelu 4* na bazi 1 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe)
– Smeštaj u Horogu u hotelu 4* na bazi 4 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe) – Smeštaj u Samarkandu u hotelu 3* na bazi 3 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe)
– Smeštaj u Buhari u hotelu 3* na bazi 2 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe) – Smeštaj u Hivi u hotelu 3* na bazi 1 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe) – Smeštaj u Dašoguzu u hotelu 3* na bazi 1 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe) – Smeštaj u Darvazi u kampu na bazi 1 noćenja – polupansion (1/3 i 1/4 kampovi) – Smeštaj u Ašgabatu u hotelu 4* na bazi 4 noćenja sa doručkom (1/2, 1/2+1 i 1/3 sobe)
– Troškove organizacije putovanja
– Pešačku turu razgledanja Dušanbea u pratnji lokalnog turističkog vodiča
– Pratnju lokalnog turističkog vodiča na relaciji Dušanbe – Kalai Humb – Horog i ulaznice za mauzolej Mir Sajida Ali Hamadonija u Kulobu i Čilduhtaron
– Pešačku turu razgledanje Buhare u pratnji lokalnog vodiča
– Pešačku turu razgledanje Hive u pratnji lokalnog vodiča
– Prezentacija lova sa orlovima i muzički program u Isik kulskoj oblasti
– Razgledanje Hudžanda sa lokalnim vodičem i ulaznicama
– Podršku lokalne agencije za viziranje, za Turkmenistan (pozivno pismo (LOI), registracija vize i putnička propusnica (travel pass)
– Troškove obavezne registracije turista na destinaciji Turkmenistan
– Panoramski obilazak Ašgabata u pratnji lokalnog turističkog vodiča. – Stručno vodjstvo puta / predstavnika agencije
ARANŽMAN NE OBUHVATA:
– Vizu za Uzbekistan (Državljani Republike Srbije, vlasnici crvenih biometrijskih pasoša, mogu putovati u Uzbekistan bez vize za boravak do 90 dana.)
– Dozvolu za ulazak u autonomnu oblast Gornji Badahšan u Tadžikistanu u iznosu od 20usd
– Troškove turističke vize za Turkmenistan (plaća se na ulazu u zemlju u kešu, i iznosi oko 100 USD);
– Migraciona carina (migration duty) za Turkmenistan (plaća se na ulazu u zemlju, u kešu, u iznosu od 14 USD)
– Troškove obaveznog PCR testa na ulazu u Turkmenistan (okvirno oko 33 USD);
– Naknade za fotografisanje i snimanje na lokalitetima gde je to neophodno (uglavnom u Turkmenistanu). – Individualne troškove – Fakultativne izlete i obilaske – Obroke koji nisu obuhvaćeni planom i programom puta – Doplatu za prekoračenje kilaže prtljaga (cena po kg zavisi od aviokompanije sa kojom se leti) – Medjunarodno putno osiguranje i osiguranje od otkaza putovanja, koje se preporučuje
FAKULTATIVNI IZLETI I OBILASCI
NAPOMENA: Fakultativni izleti i obilasci nisu obavezni niti su sastavni deo plana i programa puta. Izvode se u saradnji sa ino-partnerom, lokalnom agencijom. Za realizaciju je potrebno minimum 10 prijavljenih (moguće je organizovati fakultativne izlete i sa manjim brojem prijavljenih uz blagu korekciju cene – cene mogu biti više). Može doći do promena u ceni, datumu realizacije izleta, satnici, organizaciji od strane inopartnera ili nekih nepredvidjenih okolnosti na šta organizator putovanja ne može da utiče, a samim tim nije odgovoran za gorenavedene promene. Bukirane fakultativne izlete na destinaciji nije moguće otkazati i uplaćeni novčani iznos nije moguće refundirati. Fakultativni izleti nisu pokriveni garancijom putovanja organizatora putovanja, obzirom da se realizuju od strane lokalnih partnera.
TAŠKENT: STARI I NOVI TAŠKENT – 60€
DUŠANBE: TVRĐAVA HISAR I MUZEJI DUŠANBEA – 45€
HOROG: PAMIRSKI PUT I VAHANSKA DOLINA – 390€
SAMARKAND: KHOVRENKO VINARIJA – 50€
SAMARKAND: ISTORIJSKE ZNAMENITOSTI SAMARKANDA – 50€
SAMARKAND: ŠAHRISABZ – 60€ BUHARA: EMIRAT BUHARE I SVETILIŠTE – 50€ DAŠOGUZ: PUSTINJSKE TVRĐAVE DREVNOG KOREZMA – 50€ DAŠOGUZ: STARI URGENČ – 60€
AŠGABAT: ISTORIJA I TRADICIJA TURKMENISTANA – 60€
AŠGABAT: DRAGULJI ZAPADNOG TURKMENISTANA – 90€
AŠGABAT: DREVNI MER – 120€
VIZE I USLOVI ZA PUTOVANJE - OBAVEZE PUTNIKA
NAPOMENE U VEZI SA VIZAMA:
VIZA ZA UZBEKISTAN
Državljani Republike Srbije, vlasnici crvenih biometrijskih pasoša, mogu putovati u Uzbekistan bez vize za boravak do 90 dana.
Potrebna dokumentacija:
1) Minimum 2 slobodne strane u pasošu
2) Pasoš koji mora biti važeći najmanje 6 meseci nakon povratka sa putovanja
COVID-19 uslovi ulaska
Ukunute su sve mere ulaska u zemlju vezane za Covid-19.
NAPOMENE:
Sve navedene informacije su trenutne i podložne promeni u svakom trenutku bez prethodne najave.
Putnici koji nisu državljani Republike Srbije dužni su da se sami informišu o viznom režimu zemlje u koju putuju i kroz koju prolaze.
ZDRAVSTVENE OBAVEZE PUTNIKA:
Vakcinacija protiv žute groznice nije obavezna za ovo putovanje. Uslovi u pogledu vakcinacije se mogu promeniti i zavise od epidemiološke situacije u svakoj od zemalja. Savetujemo da za detaljnije informacije kontaktirate Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” ili nadležni institut u vašoj zemlji.
NAPOMENE:
Sve navedene informacije su trenutne i podložne promeni u svakom trenutku bez prethodne najave.
Putnici koji nisu državljani Republike Srbije dužni su da se sami informišu o viznom režimu zemlje u koju putuju i kroz koju prolaze.
OPŠTE NAPOMENE
– Organizator putovanja je TA „SONIC – TOURS“ d.o.o. MB 20662913, sa sedištem u Beogradu, stalna članica YUTA-e / Licenca br. OTP 193/2021 od 23.11.2021./ kategorija licence A i za putovanja važe opšti uslovi putovanja od 01.10.2023. – Molimo Vas da pažljivo pročitate Opšte uslove putovanja jer svojim potpisom na Ugovor dajete i saglasnost o tome da ste sa istima u potpunosti upoznati i saglasni. – Potpisnik ugovora o putovanju ili predstavnici grupe putnika obavezni su da sve putnike upoznaju sa ugovorenim programom putovanja, uslovima plaćanja i osiguranja, kao i Opštim uslovima putovanja organizatora putovanja. – Za sve informacije date usmenim ili telefonskim putem koje nisu u skladu ili su u suprotnosti sa objavljenim programom putovanja, ne mogu biti predmet prigovora putnika za neispunjenje obaveze organizatora. Validan je samo pisani program putovanja koji je sastavni deo ugovora o putovanju. – Uplatom paket aranžmana, prevoza ili ponudjene turističke usluge smatra se da je putnik pročitao navedene napomene i izvode i da prihvata sve navedeno, bez prava na naknadni prigovor i žalbu. – Organizator putovanja nije ovlašćen i ne ceni valjanost putnih i drugih isprava. Putnici koji nisu državljani Srbije u obavezi su da se sami upoznaju sa viznim režimom zemlje u koju putuju. Preporučuje se putnicima da se o uslovima ulaska u državu u koju putuju (potrebna novčana sredstva za boravak, zdravstveno osiguranje, potvrde o smeštaju…) informišu pre polaska na putovanje u ambasadi ili konzulatu zemlje u koju putuju i kroz koje prolaze. Organizator putovanja ne snosi bilo kakvu odgovornost zbog neispravnog pasoša ili vize, niti je odgovoran ako pogranične ili imigracione vlasti ne odobre ulazak, tranzit ili dalji boravak putnika. Sve posledice gubitka ili kradje pasoša tokom putovanja, kao i troškove izdavanja nove putne isprave, snosi putnik. Refundiranje uplaćenog iznosa za putovanje koje nije realizovano zbog neispravne putne isprave nije moguće. – Maloletnoj deci koja putuju bez jednog roditelja potrebna je saglasnost drugog roditelja za prelazak granice ili ukoliko putuju bez pratnje roditelja moraju imati punoletnog pratioca i overenu saglasnost oba roditelja pri prelasku granice. Izjava saglasnosti roditelja mora biti overena kod notara. – Potpisnik ugovora o putovanju je dužan da pismenim putem (putem maila) obavesti organizatora putovanja ukoliko dodje do promene putne isprave bilo kog putnika sa ugovora o putovanju. U suprotnom, smatraće se da je putna isprava koju agencija ima u svojoj evidenciji važeća i agencija neće snositi odgovornost izdavanja aviokarte ili vize sa pogrešnim podacima. – Mole se putnici da vode računa o svojim putnim ispravama, novcu i stvarima u toku trajanja aranžmana. Ostavljanje vrednih stvari u prevoznim sredstvima i u hotelskim sobama nije preporučljivo, jer ni organizator putovanja, niti prevoznik, niti hotel odgovara za iste! U slučaju kradje (gubitka ličnih stvari), putnik može zatražiti nadoknadu štete samo za svoje osigurane stvari kod ovlašćenih osiguravajućih kuća. Organizator putovanja ne može odgovarati, niti se organizatoru putovanja pišu prigovori, u slučaju ovih nepredvidjenih okolnosti. – U slučaju bilo kakve incidentne situacije (kradja, tuča, saobraćajna nezgoda,….)potrebno je da se obratite nadležnim organima domicilne zemlje. Organizator putovanja je jedino ovlašćen da Vam pomogne u posredovanju izmedju Vas i nadežnih organa. – U slučaju nedovoljnog broja putnika za realizaciju aranžmana, krajnji rok za obaveštenje o otkazu aranžmana je 20 dana pre datuma polaska. – Agencija zadržava pravo da obavesti putnike o imenu hotela, opremljenosti soba i cenama fakultativnih izleta do 5 dana pred put. – Za realizaciju bus aranžmana potrebno je minimum 45 putnika, dok je za realizaciju avioaranžmana potrebno minimum 10 putnika. – Putnik je dužan da se raspita o tačnom vremenu i mestu polaska najranije 2 dana pre puta. – Kod avio aranžmana moguće je blago pomeranje datuma putovanja u zavisnosti od trenutka formiranja grupe kao i od raspoloživosti mesta na letovima. – U slučaju promene cene avio prevoza od strane avio kompanije, agencija zadržava pravo da promeni cenu aranžmana. Cena je garantovana samo kada se uplati celokupan iznos cene avio karte. U bilo kom slučaju odustanka putnika od putovanja, a nakon potvrde rezervacije ili kupovine avionskih karata, novčani iznos uplaćen za aviokartu/e se ne vraća (avio karte su nerefundabilne). – Putna dokumenta: Sva dokumenta aerodromski predstavnik agencije predaje putnicima 2h pre zakazanog vremena poletanja. Po preuzimanju dokumenata potrebno je obaviti čekiranje, predaju prtljaga i pasošku kontrolu. Planirajte vreme za put do aerodroma, zbog mogućih zakašnjenja (saobraćajne gužve, radova na putu i sl.). Agencija neće snositi odgovornost ukoliko putnik nije stigao zbog zakašnjenja u dolasku na aerodrom da se prijavi za let. Za te putnike primenjivaće se otkazne uzanse iz OPŠTIH USLOVA PUTOVANJA – kao da su odustali na dan polaska. – Predstavnik agencije – je obavezan da dočeka i isprati putnike i obilazi goste prema rasporedu koji se dostavlja putnicima po dolasku radi dodatnih informacija, mogućih fakultativnih izleta ili eventualne pomoći (usluge predstavnika ne podrazumevaju celodnevno ili svakodnevno prisustvo). – Organizator putovanja zadržava pravo promene programa putovanja usled nepredvidjenih objektivnih okolnosti (npr. gužva na granicama, gužva u saobraćaju, zatvaranje nekog od lokaliteta predvidjenog za obilazak…) – Sva vremena u programima putovanja su data po lokalnom vremenu zemlje u kojoj se boravi. – Molimo da uzmete u obzir da postoji mogućnost da neki od sadržaja hotela ne budu u funkciji usled objektivnih okolnosti, kao i da usled državnih ili verskih praznika na određenoj destinaciji neki od lokaliteta (ili tržnih centara, prodavnica, restorana, muzeja…) ne rade. – Oznaka kategorije hotela u programu je zvanično utvrdjena i važeća na dan zaključenja ugovora izmedju organizatora putovanja i inopartnera, te eventualne naknadne promene koje organizatoru putovanja nisu poznate ne mogu biti relevantne. – Opisi smeštajnih objekata su informativnog karaktera. Za eventualna odstupanja i kvalitet usluge u okviru smeštajnih objekata, organizator putovanja ne snosi odgovornost, jer to isključivo zavisi od smeštajnih objekata. – U smeštajne objekte se ulazi prvog dana boravka od 15:00 časova (postoji mogućnost ranijeg ulaska), a napuštaju se poslednjeg dana boravka do 09:00 časova. Svaki hotel – smeštaj iz ponude organizatora putovanja registrovan je, pregledan i standardizovan od strane Nacionalne turističke asocijacije zemlje u kojoj se nalazi. Opis destinacija i smeštaja dostupan je u agenciji ili na web-stranici. – Neki od dopunskih sadržaja smeštajnih objekta su dostupni uz doplatu. Postoji mogućnost odstupanja i promena oko dostupnosti nekih sadržaja, jer isključivo zavise od smeštajnih objekata (npr. sef, parking, mini-bar, TV, klima uredjaj…). – Usluga bežičnog interneta WIFI ne podrazumeva obavezno i dobar signal u sobama i svim delovima hotela. Moguće je da je signal odgovarajući samo u odredjenim delovima hotela, obično oko recepcije ili baru. Takodje, brzina protoka može biti brža ili sporija u zavisnosti od tehničke opremljenosti. Oznaka WiFi ne podrazumeva BESPLATAN INTERNET nego način korišćenja interneta bežično. – Organizator putovanja zadržava pravo na razmeštaj putnika po sobama, a ukoliko putnici nisu uplatili privatnu sobu (doplatu za jednokrevetnu sobu) – bez praznog kreveta u njoj. Postoji mogućnost spajanja putnika u sobama, kako bi se izbegla doplata za jednokrevetnu sobu. Trudimo se da putnike spojimo u sobu, vodeći računa o uzrastu putnika, kao i o polu, ali organizator ne može garantovati ovu uslugu, iako će nastojati da izadje u susret željama putnika. Putnik će prihvatiti da deli sobu (čak i dvokrevetnu sobu sa twin ili double krevetom) sa osobom koju mu organizator dodeli, ukoliko nije platio doplatu za jednokrevetnu – privatnu sobu. – Zahtevi za twin ili double sobe, konektovane sobe, family sobe i sl., uzeće se u razmatranje, ali grupni aranžmani ne podrazumevaju potvrdu ovakve vrste smeštaja, niti izbora soba i njihovog sadržaja (balkon, terasa, pušačka soba, spratnost, francuski ležajevi i sl.). Agencija organizator ne može obećavati ovakve usluge. – Kod autobuskih aranžmana predvidjene su pauze radi usputnog odmora na oko 3 do 4 sata vožnje. Zaustavljanja su na usputnim stajalištima ili benzinskim pumpama, a u zavisnosti od uslova na putu i raspoloživosti kapaciteta stajališta. WC-i u turističkim autobusima nisu u upotrebi. – U prevoznim sredstvima je zabranjeno pušenje, konzumiranje alkohola i opojnih sredstava. – Organizator putovanja zadržava pravo na razmeštaj putnika u prevoznom sredstvu. Putnik će prihvatiti bilo koje sedište u prevoznom sredstvu koje mu organizator dodeli. Organizator će nastojati da izadje u susret željama putnika, ali ne može garantovati ovakvu uslugu. – Agencija organizator ili inopartner odredjuje mesta polaska i dolaska prevoznog sredstva, mesta za pauze i njihovu dužinu. Uobičajena mesta za pauze u zemlji i inostranstvu su neke od pumpi sa odmorištima na maršuti, kao i motel, u trajanju od 20 – 60 minuta. Ukoliko pratilac grupe proceni da je transfer u zakašnjenju ili je gužva na graničnim prelazima veća od uobičajne, može doneti odluku, a u vezi sa Zakonom propisanim uslovima prevoza putnika u drumskom saobraćaju, da ne napravi, ili skrati, predvidjene pauze. – Agencija prevozi putnike do objekta smeštaja onoliko koliko je to fizički moguće. Prenos prtljaga do smeštajne jedinice putnici obavljaju sami. – Napominjemo da su u pitanju grupna putovanja, i tome je sve podredjeno. Prema tome potrebno je jasno sagledavanje situacije da u vozilu muzika i filmovi koji se puštaju zavise isključivo od organizatora i predstavnika agencije u prevoznom sredstvu kao i atmosfere koja se želi postići, a sve zavisno od destinacije koja se posećuje (želimo vam skrenuti pažnju da su putovanja prevashodno namenjena mladima i onima koji se tako osećaju, tako da su muzika i filmovi prilagodjeni našoj ciljnoj grupi). Temperatura u vozilu ne može se podešavati individualno za svako sedište, jer ono što je za nekoga toplo, za drugog je hladno, i sl. Za grupno putovanje potrebno je puno razumevanje medju putnicima i osećaj kolektivizma. – Fakultativni izleti nisu obavezni deo programa niti su sastavni deo plana i programa puta. Izvode se u saradnji sa inopartnerom, lokalnom agencijom. Organizator putovanja i organizator izleta na putovanju (inopartner) zadržavaju pravo izmene termina i uslova izvodjenja fakultativnih izleta predvidjenih programom, kao i redosleda razgledanja usled objektivnih okolnosti. Za realizaciju fakultativnih izleta (Daleke destinacije i avio aranžmani) je potrebno minimum 10 prijavljenih (moguće je organizovati fakultativne izlete i sa manjim brojem prijavljenih uz korekciju cene – cene mogu biti više). Termini fakultativnih izleta su promenljivi i zavise od slobodnih termina po lokalitetima, broja prijavljenih putnika, a može doći i do promena u ceni, satnici, organizaciji od strane inopartnera ili usled nepredvidjenih okolnosti na koje organizator putovanja ne može da utiče, a samim tim nije ni odgovoran za realizaciju fakultativnih izleta, kao ni za eventualnu promenu cena poslatih pre započinjanja putovanja. – Dužina trajanja slobodnog vremena za individualne aktivnosti tokom programa putovanja zavisi od objektivnih okolnosti (npr. dužine trajanja obilazaka, termina polazaka, vremena dolaska i daljeg rasporeda u aranžmanu). – Putnicima kojima imaju za cilj posete muzejima i galerijama, preporučuje se da provere na internetu radno vreme istih i da željene posete usklade sa slobodnim vremenom na putovanju. – Upozoravaju se putnici da zbog poštovanja satnica predvidjenih programom putovanja, ne postoji mogućnost zadržavanja autobusa na graničnom prelazu radi regulisanja povraćaja sredstava po osnovu “tax free”, pa Vas molimo da to imate u vidu. – Putnik je dužan da poštuje satnice odredjene od strane predstavnika agencije na putovanju. Ukoliko putnik ne poštuje satnicu i ne pojavi se na dogovorenom mestu polaska u dogovoreno vreme polaska, predstavnik agencije će smatrati da je putnik svojevoljno odlučio da ostane na destinaciji, što mu daje za pravo da isključi putnika sa putovanja i nastavi sa realizacijom programa, ne snoseći nikakvu odgovornost za taj potez. – U slučaju nedoličnog ponašanja putnika, ometanja vodiča ili vozača u obavljanju posla ili uznemiravanja drugih putnika, vodič ili predstavnik agencije ima pravo da tog putnika isključi sa putovanja bez prava žalbe ili povraćaja novca.
Za sve informacije možete nas kontaktirati: Beograd, RUZVELTOVA 10 (u pasažu); tel: +381114095295 ; +381114095296 ; viber: +381653444600 office@mangatrip.rs